Влез |  Регистрация

[ 23 мнения ] 

Нед Май 19, 2013 10:18 am

Аватар

Neli написа:
Желаъ ти само най хубави неща, и щастливи бонсаи.

Благодаря! Корените създават налягане,нарича се кореново налягане(долен "двигател"),когато предвижват веществата от корените нагоре по стеблото,също така и транспирация(горен "двигател") придвижва соковете нагоре,по дървесинната проводяща тъкан-ксилем( когато се движат на долу е по флоем-ликова проводяща тъкан :P) Съгласен съм,че произвеждат хормони и не само хормони а и други вещества,движението е по проводящи снопчета-каналите които спомена,може и по осмотичен път,от една клетка към друга.Относно затварянето на рани-продуктите на фотосинтезата имат грижата а не соковете от корените,ако твърдиш това.Но ти не ми отговори на въпроса-как корените могат да затворят пътя на канала до отрязаният клон?Или ако има клонче там защо сълзенето спира?Аз по-горе обясних-губи се транспирацията от една страна,и от друга деленето на клетките имат грижата за останалото,но ти не вярваш :) Ауксина защо потиска развитието на страничните пъпки-защото се образува по най-крайните части на клоните-вегетационните върхове на клоните и връхните пъпки,съгласен съм,че като тръгне към корените,съответно обратно се получава сигнал до вегетативният връх от където идва ауксина,за това другите пъпки не могат да се доредят :) -споменах.За иглолистните...в иглите се складират резервни и запасни хранителни вещества,които се преработват от клетките и се използват са образуване на нови вещества и като градивен материал,(асимилация)нужно е фотосинтеза за това,когато оставиш примерно бор без игли на практика го лишаваш от дишане и от асимилати,последствията са ясни.

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Пон Май 20, 2013 8:10 am

Може би не разбирам какво казваш но ми е много приятно да обсъждам тия теми с теб.
Цитирам:

Корените създават налягане,нарича се кореново налягане(долен "двигател"),когато предвижват веществата от корените нагоре по стеблото,също така и транспирация(горен "двигател") придвижва соковете нагоре,по дървесинната проводяща тъкан-ксилем( когато се движат на долу е по флоем-ликова проводяща тъкан )
Сега разбрах какво казваш.

Така: Корените просто имат канали ксилем...по които сока се движи.
Те вземат от почвата течности, по осмотичен начин, защото в тяхните клетки имат по голямо осмотично налягане защото, имат по голяма концентрациа на соли.
Листата (както каза) изпаряват вода. Каналите са пълни със течност. Каналите /ксилем имат много малък диаметър, и голяма незнам как да го кажа surface tension. Това са двата фактора които създават капилярното налягане.
Когато листата изпареват водата или рана сълзи, се създава отрицателно налягане= вакум, този вакум придвижва течхностите нагоре... Корените не създават никакво положително налягане да придвижват течности нагоре, или много малко е.
99% от течностите се движат чрез капиляра акция + вакум.

Цитирам:
.Относно затварянето на рани-продуктите на фотосинтезата имат грижата а не соковете от корените,ако твърдиш това.
Продуктите на фотосинтезата /храната на дъвото в пролетта започва да се произвежда от листата, след като се развият, и се натрупва в корените и клоните и стъблото като запаси. Натрупването започва към края на лятото, след като дървото се е развило.
Към края на есента дървото спира да произвежда храна, но корените работвт докато температурата е над 10 Ц, и се развиват.
Когато следващата пролет доиде пак, тия натрупани хранителни запаси се движат в обратна посока. От корените нагоре към листата, за да се развие листната маса.
Соковете на корените са които съдържат и придвижват хранителните продукти, и ги доставят до места които хормоните им казват да ги доставят до. Много е важно тука да се разбере че тия сокове могат да се пращат или да не се пращат навсякъде а само на определени места. Къде тия сокове ще се пратят се ръководи от хормоните които дават сигнали. Може на някои места въобще да не се пратят, или в малко количество...
Соковете се движат:р анна пролет нагоре, а през лятото надолу (натрупване на запаси)
Може би аз добре не се изразявам...или не разбирам какво ми казваш.
Когато клон се отреже, сапочва испарение от повърността му и в същото време делене на клетки да се затвори раната. Дали ще оживее или изсъхне клона зависи кои от тия процеси стане по бързо. (Виж връзките от горе.)

Цитирам:
,но ти не вярваш Ауксина защо потиска развитието на страничните пъпки-защото се образува по най-крайните части на клоните-вегетационните върхове на клоните и връхните пъпки,съгласен съм,че като тръгне към корените,съответно обратно се получава сигнал до вегетативният връх от където идва ауксина,за това другите пъпки не могат да се доредят -споменах
Много ти вярвам :P
Има много видове ауксин. Един от тях се грижи за това (подтискане на пъпките), а във същото време има още много допълнителни действия, на корените...на ствола...на листата, и това зависи в каква пропорциа/съотношение е със другите хормони...Пример цитоксина.
По този начин чрез хормоните дървото може да регулра каква ще прави една пипка.
дали ще е листо или цвят...може да сигнализира корените да не пращат хранителни стоки на някои клони...и във същото време да накарат клоните да произвеждат хранителни стоки. Тогава тия клони не растат...а само произвеждат.
Цитирам:

За иглолистните...в иглите се складират резервни и запасни хранителни вещества,които се преработват от клетките и се използват са образуване на нови вещества и като градивен материал,(асимилация)нужно е фотосинтеза за това,когато оставиш примерно бор без игли на практика го лишаваш от дишане и от асимилати,последствията са ясни.
Храна не се складира само в иглите...а във клоните...дънера...и корените.
Когато оставиш един бор без игли, няма кои да произвежда ауксин да праща сигнал на корените да доставят хранителни вещвества. Затова клона умира, а не защото : лишаваш от дишане и от асимилати

Тия принципи се използват за регулиране на растева на едно дърво, И стилирането му.
Много са интересни...и трябва добре да се разберат.
Например:
Ако обрежеш едно дърво през зимата, на пролет ще имаш луд растеж, защото корените са натрупали запаси да кажем за 1000 листа. Когато обрежеш дървото ти имаш храна за 1000 листа но са останали само 500 листа.
затова растежа ще е буен, неконтролиран...със големи междувъзлия.
Ако не обрежеш дървото на зимата а изчакаш корените да си изразходват повечето запаси за произведат листната маса, и тогава го обрежеш, корените няма да имат много хранителни запаси за да проиведат клони пак,и растежа ще е много по спокоен, с малки междувъзлия и листа.
Ако не дадеш време на дървото да си допълни запасите а непрекъснато го режеш, всеки следващ път ратежа ще е по финен, и ако прекалиш ще умориш или отслабиш дървото.

Профил 

Пон Май 20, 2013 5:58 pm

Аватар

Може би наистина не разбираш какво казвам,ще се опитам подред: Кореново налягане се нарича придвижването на веществата от корените на горе и действително се създава налягане, като от двигател- движение на соковете на горе-да,чрез осмоза става това но се създава налягане нагоре,корените вземат течности и соли от почвата,когато имат по-малка концентрация а не както ти казваш-на по-голяма(в растението)Приемането на соли и на течности от почвата са независими едно от друго.За налягането- Вземи едно дърво от твоите,отрежи му корените и пак го засади,поливай колкото си искаш,разчитайки на осмозата и транспирацията за движение на горе и ще видиш резултата :) ако не чети тука-кратко и ясно ;) https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... 0qW5zLeoMQ за затварянето на рани-продуктите на фотоснитезата са тези които преубразуват веществата в градивни-трябва да има фотосинтеза за да обработи солите и веществата от почвата и да ги върне на долу във вид на нов материал,за делене на клетките е нужно фотосинтеза,соковете от корените не могат да затворят раната-от фотосинтезата могат(асимилати).За осмозата,изпарението на вода от листата(транспирация-горен "двигател")връщането на веществата нагоре и на долу пролет и есен-тия неща ги споменах,някой в други теми,щом излишно ги споменаваш значи спамиш :) или пък не четеш внимателно :) За иглолистните-вярно е,че складират не само в листата но защо зимата имат листа,замисли се върху това ;)За дишането-ролята на дишането е огромна,не знам защо преписваш всичко на ауксина,за асимилатите и дишането-вземи 2 иглолистни(не и лиственица :) )на едното отскуби всички игли,остави само връхни пъпки или вегетационен връх,където е ауксина,на другото махни всички връхни пъпки или вегетационни върхове,където е ауксина, и виж кое ще оживее :) Споменах-"За иглолистните...в иглите се складират резервни и запасни хранителни вещества,които се преработват от клетките и се използват са образуване на нови вещества и като градивен материал,(асимилация)нужно е фотосинтеза за това,когато оставиш примерно бор без игли на практика го лишаваш от дишане и от асимилати,последствията са ясни." чети тука за асимилатите и дишането- https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... 0Y6pJ-TA-w За резервите и рязането-не знам как е в Африка но тука е така :) -Резервите се използват на пролет,когато дървото тръгне да нараства,ако вече е развило листа,получава нови вещества от почвата и фотосинтезата-тор и слънце.Не подценявай ролята на корените,дървото ще расте толкова по-буйно,колкото по-развити корени има и минерални соли праща към листата,които заради тоя факт усилено нарастват на големина,за да фотосинтезират, образуват и пращат нови градивни вещества,на долу(флоем :P ) ако режеш компенсира с по-голям брой листа и клонки,ако и корените са намалени - растежа на короната е по-слаб,до като не натрупа асимилати с тор и слънце за нови листа или нови корени до като се изравни баланса.Друго няма какво да добавя,за това-чети внимателно какво написах,опитай се да го разбереш,да не дъвчем локуми(израз),че оспамихме темата :)

Профил 

Пон Май 20, 2013 7:18 pm

Петър Георгиев написа:
Може би наистина не разбираш какво казвам,ще се опитам подред: Кореново налягане се нарича придвижването на веществата от корените на горе и действително се създава налягане,
Аз това не съм го измислила... виж тука:
http://quizlet.com/subject/term%3Atransport%20plants%20%3D%20-plants%20absorb%20potassium,%20phosphate,%20nitrates,%20and%20other%20mineral%20ions%20from%20the%20soil.%20active%20transport%20pump%20ions%20into%20the%20roots.%20root%20hairs%20provide%20large%20surface%20area%20for%20ion%20uptake.%0A-the%20cytoplasm%20of%20root%20cells%20usually%20have%20much%20higher%20total%20solute%20concentrations%20than%20water%20in%20the%20surrounding%20soil.%20thus,%20water%20diffuses%20into%20root%20cells%20by%20osmosis.%20water%20must%20cross%20the%20cortex%20of%20the%20root%20to%20enter%20the%20xylem%20via%20the%20symplastic%20and%20apoplastic%20routes.%0A--symplastic%20route%20-%20water%20moves%20from%20cell%20to%20cell%20by%20entering%20the%20cytoplasm%20and%20going%20through%20plasmodesmata(cytoplasmic%20connections)%0A--apoplastic%20route%20-%20water%20moves%20by%20capillary%20action%20through%20cortex%20cell%20walls%20until%20it%20reaches%20the%20endodermis.%2090%20%25%20of%20water%20moves%20through%20the%20route%20this%20way./

И виж тука също:
http://en.wikibooks.org/wiki/IB_Biology/Plant_Science
цитирам:
The cytoplasm of root cells usually have much higher total solute concentrations than water in the surrounding soil. Thus, water diffuses into root cells by osmosis. Water must cross the cortex of the root to enter the xylem via the symplastic and apoplastic routes.

Symplastic route - water moves from cell to cell by entering the cytoplasm and going through plasmodesmata(cytoplasmic connections)
Apoplastic route - water moves by capillary action through cortex cell walls until it reaches the endodermis. 90 % of water moves through the route this way.
превод:
водата се движи чрез капилярна акция. 90% от водата се движи по тоя начин.

като от двигател- движение на соковете на горе-да,чрез осмоза става това но се създава налягане нагоре,корените вземат течности и соли от почвата,когато имат по-малка концентрация а не както ти казваш-на по-голяма(в растението)
Когато има осмоза, в каква посока се движи водата. от по гъст към по рядък разтвор или оратно...Осмозата се опитва да изравни концентрацията...и винаги водата се движи от по редкия към по гъстив разтвор. Това аз знам...

Приемането на соли и на течности от почвата са независими едно от друго.
Аз мисля че солите са разтворени във водата.
За налягането- Вземи едно дърво от твоите,отрежи му корените и пак го засади,поливай колкото си искаш,разчитайки на осмозата и транспирацията за движение на горе и ще видиш резултата :) ако не чети тука-кратко и ясно ;) https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... 0qW5zLeoMQ
Аз вземам клон без корени, слагам го във вода...и расте И пуща корени...

за затварянето на рани-продуктите на фотоснитезата са тези които преубразуват веществата в градивни-трябва да има фотосинтеза за да обработи солите и веществата от почвата и да ги върне на долу във вид на нов материал,за делене на клетките е нужно фотосинтеза,соковете от корените не могат да затворят раната-от фотосинтезата могат(асимилати).
Аз това нарекох грубо хранителни вешества, които са вътре в соковете. Соковете не затварят раните. Клетките които се разрастват ги затварят. Соковете само раснасят хранителните вещества до клетките.

За осмозата,изпарението на вода от листата(транспирация-горен "двигател")връщането на веществата нагоре и на долу пролет и есен-тия неща ги споменах,някой в други теми,щом излишно ги споменаваш значи спамиш :) или пък не четеш внимателно :) За иглолистните-вярно е,че складират не само в листата но защо зимата имат листа,замисли се върху това ;)За дишането-ролята на дишането е огромна,
Никяде не съм казала че не е огромна.
не знам защо преписваш всичко на ауксина,за асимилатите и дишането-вземи 2 иглолистни(не и лиственица :) )на едното отскуби всички игли,остави само връхни пъпки или вегетационен връх,където е ауксина,на другото махни всички връхни пъпки или вегетационни върхове,където е ауксина, и виж кое ще оживее :) Споменах-"За иглолистните...в иглите се складират резервни и запасни хранителни вещества,които се преработват от клетките и се използват са образуване на нови вещества и като градивен материал,(асимилация)нужно е фотосинтеза за това,когато оставиш примерно бор без игли на практика го лишаваш от дишане и от асимилати,последствията са ясни." чети тука за асимилатите и дишането-

Четох го...не видях никаква връзка с това което обсъждаме:
само това видях:
Количеството на запасните вещества основно се определя от съотношението между дишането и фотосинтезата.
Но това няма връзка...с това което обсъждаме

Това е вярно но няма общо с което аз казвам. Ако бора няма никакви игли ще умре...но тука ние не говорим за това...ако махнеш иглите на едно малко клонче бора няма да умре. Дори ако махнеш всичките игли а оставиш само пъпка която се е разбудила, клона няма да умре.

https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q= ... 0Y6pJ-TA-w За резервите и рязането-не знам как е в Африка но тука е така :) -Резервите се използват на пролет,когато дървото тръгне да нараства,Точно това казах но ти ми каза че спамирамако вече е развило листа,получава нови вещества от почвата и фотосинтезата-тор и слънце.Не подценявай ролята на корените,дървото ще расте толкова по-буйно,колкото по-развити корени има(Къде го подцених това?) и минерални соли праща към листата,които заради тоя факт усилено нарастват на големина,за да фотосинтезират, образуват и пращат нови градивни вещества,на долу(флоем :P ) мисля че аз точно това го казах вече???ако режеш компенсира с по-голям брой листа и клонки,ако и корените са намалени - растежа на короната е по-слаб,до като не натрупа асимилати с тор и слънце за нови листа или нови корени до като се изравни баланса.За това аз не споря...вярно еДруго няма какво да добавя,за това-чети внимателно какво написах,опитай се да го разбереш,да не дъвчем локуми(израз),че оспамихме темата :)

Изглежда ние четем различни работи???

Профил 

Пон Май 20, 2013 8:03 pm

D. Как е вода Преместен в горната част на дърветата?

1. Водата се движи към върховете на дърветата от "тласък от дъното" помпата? - не!
    Данни по няколко направления показват, че този тип помпа не съществува: (а) дисекции показа че няма анатомична област, в стъблото или корена, който може да служи като помпа; (б) когато германските физиолози отсече едно дърво в ДДС на пикринова киселина е продължила да се транспортира вода. Това предполага, че стволови помпата не е участвал, тъй като пикринова киселина трябваше да убиваш живи клетки спиране на помпата (в) корен помпата не се включва или пък, когато растението е обезглавен, пъна трябва да продължи да блика вода, и ( г) припомни, че корен натиск само генерира 0.2-0.3 МФК но налягане от най-малко 3 МРа се изисква да се движат вода до върховете на високи дървета. За да обобщим, налягане корен не разполага с почти достатъчно мощност.

2. Водата се движи към върховете на дърветата от "капилярно действие" - NO
    Капилярното действие е движението на вода тънка тръбичка, поради повърхностното напрежение и лепливи и залепващи свойства на водата. По същество на менискуса "дърпа" на вода през тръба. Без да се притеснявате за получаване на уравнението, височината на които колона на вода може да се движи е обратно пропорционална на радиуса на тръбата и е математически изрази както сл
    Капилярите са твърде широки, за да подкрепят движението много висока капилярност и очевидно не може да бъде отговорен за движение на водата. Освен това, дори може би да се движат само до върха на растението веднъж; капилярно действие не може непрекъснато дръпнете вода.

3. Кохезионния-Tension Theory - YES!
    Тази идея беше предложена за първи път от HH Dixon (транспирацията и изкачване на Sap в растенията, 1914). Според тази хипотеза, водата се съставят и от растенията чрез силата на транспирацията. Поради сплотени / лепило свойства на водата, като една молекула вода се изпарява при откриването го дърпа другите молекули и изпраща това дръпнете целия път надолу по колоната. Ако това е вярно тях, воден транспорт в растенията трябва да отговарят на следните критерии:

D. How is Water Moved to the top of trees?

1. Is water moved to the tops of trees by a "push from the bottom" pump? - NO
Several lines of evidence show that this type of pump doesn't exist: (a) dissections showed there is no anatomical area in the stem or root that could serve as a pump; (b) when German physiologists cut off a tree in a vat of picric acid it continued to transport water. This suggested that a stem pump was not involved since the picric acid should have killed living cells stopping the pump; (c) a root pump isn't involved or else when a plant is decapitated, the stump should continue to gush water; and (d) recall that root pressures only generate 0.2-0.3 MPA but that a pressure of at least 3 MPa is required to move water to the tops of tall trees. To summarize, root pressure doesn't have nearly enough power.

2. Is water moved to the tops of trees by "capillary action" - NO
Capillary action is the movement of water up a thin tube due to surface tension and the cohesive and adhesive properties of water. Essentially the meniscus "pulls" the water up the tube. Without worrying about the derivation of the equation, the height to which a column of water can move is inversely related to the radius of the pipe and is mathematically expressed as: h = 14.87/r (where r = radius in μm; and h = height in meters). Let's look at some actual data

Vessels are too wide to support movement very high and obviously capillarity cannot be responsible for water movement. Further, even it could, it would only move to the top of the plant once; capillary action can't continually pull the water up.

3. Cohesion-Tension Theory - YES!
This idea was first proposed by HH Dixon (Transpiration and the Ascent of Sap in Plants, 1914). According to this hypothesis, water is drawn up and out of the plant by the force of transpiration. Because of the cohesive/adhesive properties of water, as one water molecule evaporates at the opening it pulls the other molecules and sends this pull all the way down the column. If this is true them, water transport in plants must meet the following criteria:
Виж това също
http://click4biology.info/c4b/9/plant9.2.htm

Профил 

Пон Май 20, 2013 8:17 pm

Администратор
Аватар

Ами Петър ти обяснява същото.

Профил 

Пон Май 20, 2013 8:53 pm

Петър Светославов написа:
Ами Петър ти обяснява същото.

Той казва че помпа го движи???? Каква е тая помпа?

Профил 

Пон Май 20, 2013 9:31 pm

Ako знaеш как съм се смяла като ми каза че той същото каза...
Защото тогава излиза че аз нищо не разбирам на български вече.

Профил 

Пон Май 20, 2013 9:59 pm

Администратор
Аватар

Къде е написал че го движи помпа? Пишеше за осмозата.

Профил 

Пон Май 20, 2013 11:10 pm

Петър Светославов написа:
Къде е написал че го движи помпа? Пишеше за осмозата.

тука:
като от двигател-
и действително се създава налягане, като от двигател- движение на соковете на горе-да,чрез осмоза става това но се създава налягане нагоре,корените вземат течности и соли от почвата,когато имат по-малка концентрация а не както ти казваш-на по-голяма(в растението)Приемането на соли и на течности от почвата са независими едно от друго.За налягането- Вземи едно дърво от твоите,отрежи му корените и пак го засади,поливай колкото си искаш,разчитайки на осмозата и транспирацията за движение на горе и ще видиш резултата

налягането което се създава от осмозата е много минимално и почти никакво влияние няма.

и тука:
Корените създават налягане,нарича се кореново налягане(долен "двигател"),когато предвижват веществата от корените нагоре по стеблото,

Какъв е тоя двигател? помпа????

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 23 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа