Влез |  Регистрация

[ 29 мнения ] 

Вто Май 15, 2012 11:29 am

Дръвчето е къдрава леска - Corylus avellana "Contorta". Миналата година имаше такива кафяви петна по листата, без бели налепи. Сега започнаха да се появяват пак. Пресадено е тази пролет, пръскано е с Топаз и Нисоран 5ЕК преди две седмици. Има малко Биоголд върху субстрата, не е торено с друго.
Дали е мана или нещо друго?

Прикачени файлове:
DSC03586.jpg
DSC03586.jpg [ 236.2 KiB | Прегледано 2244 пъти ]
DSC03582.jpg
DSC03582.jpg [ 165.42 KiB | Прегледано 2244 пъти ]
DSC03580.jpg
DSC03580.jpg [ 187.85 KiB | Прегледано 2244 пъти ]

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Вто Май 15, 2012 11:48 am

Администратор
Аватар

Много прилича на мана. След като си пръскал с фунгицид, остава да следиш на новите листа дали ще се появи.

Профил 

Чет Май 24, 2012 6:04 pm

Аватар

Най-вероятно това е бактериоза.Напръскай с Фунгуран ОН 50 ВП-3гр/л вода и не мокри много често листата.

Профил 

Сря Май 22, 2013 1:14 pm

Имам сериозен проблем с три габъра, извадени тази пролет. Листата на леторастите започват да съхнат по края, често преди да са разлистени напълно, и в крайна сметка умират а с тях и клончето. Някои леторасти покафеняват още в началото и спират да се развиват, други развиват листа, но пак умират. Това го наблюдавах при миналогодишните ямадори - габъри, които се мъчиха цяло лято, така и не се събудиха тази пролет.
Всички габъри са в керамзит и зеолит, поддържам гранулата влажен постоянно, но едва ли може да се преполее в него. Пръскал съм с "Топаз", но явно няма ефект.
Довечера ще приложа и снимки.

Профил 

Сря Май 22, 2013 8:36 pm

Аватар

Това не е заболяване , а липса на хранене.Явно имаш проблем с вкореняването на ново извадените дървета.

Профил 

Сря Май 22, 2013 9:33 pm

Администратор
Аватар

Мисля, че им трябва повече вода за да развият корени. Влажен гранулат не е достатъчен.Ако имаш възможност, слагай ги често в друг съд с вода. Тея които са ти живи де. Но изсъхването на листата по начина по който обясняваш е липса на вода. За липса на хранене при ново ямадори не може да се говори.

Профил 

Сря Май 22, 2013 10:34 pm

Не можах да снимам докато е светло, че някаква буря излезе. Струва ми се,че вода и храна не им липсва защото развиват нови леторасти, както и издънки от основата, пък и раните заливат, но може и да бъркам. Другите видове дървета, при същите условия при мен нямат проблем.

Профил 

Сря Май 22, 2013 11:08 pm

Аватар

Аз си го обяснявам с недостатъчно корени и жегата едновременно,като,че ли листата не могат да се захранят с достатъчно вода и прегарят.При мен това го има частично,по дървета,които повече им кастрих корените,конкретно габъри,бавно се развиват и листата, още не отворени напълно и така прегарат но слабо,по крайщата. Прави ми впечатление,че от няколко дървета, които бавно вървят,тези,които са на сянка не го правят това.Също така това се случва в началото,преди да се отворят листата напълно.За сравнение-габъри,които бързо развиват листа(добри корени) нямаха такива проблеми.

Профил 

Чет Май 23, 2013 7:52 am

Аватар

....Когато казвам "хранене" имам предвид функцията на корена да усвоява храна и вода-при растенията те са свързани, защото храната се усвоява само разтворена във вода.Категорично този проблем е свързан с недостатъчност във функцията на корена.

Профил 

Чет Май 23, 2013 8:10 am

Администратор
Аватар

Така е.

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 29 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа