Влез |  Регистрация

[ 10 мнения ] 

Нед Окт 30, 2016 9:13 am

Здравейте. Нов съм и във форума, и в бонсай като цяло. Много ми се иска да си гледам дръвче, но тия работи за субстратите ме объркват. Доколкото разбирам трябва задължително да има две части- една неорганичен материал за дренаж и аерация и една част органична материя от мъхове, хумус и т.н. за хранителни вещества. Никъде не успях да намеря подходящ субстрат, само на едно място намерих перлит. Въпросът ми е каква е най-простата смеска, която мога да направя? Ако взема перлит и го забъркам равни части с органична почва ще свърши ли работа? Другият вариант, за който се сетих, е натрошена тухла вместо субстрата. Акадамата доколкото разбрах е изпечена глина. Ако натроша тухла и после преситя и измия от праха парчетата няма ли да свърши същата работа като я смеся с почва?

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Нед Окт 30, 2016 7:58 pm

Аватар

Добре дошъл ,прочети това за начало:
viewtopic.php?f=4&t=121

Профил   

Нед Окт 30, 2016 10:26 pm

Благодаря. Вече съм чел темата. Не всичко на 14те страници, но основното го знам :D Вместо зеолит или другите му варианти, при условие че натроша тухла на парчета около 4мм ще бъде ли добра алтернатива?
Другото, което е, какъв трябва да е органичният компонент? Намерих го това [url]http://shoponline.bg/flomarket/ПОЧВИ/Бонсай/Почва%20за%20бонсаи%20-%202%20литра/p19[/url] гледам съдържа пясък. Ако върши работа като почва в какво съотношение трябва да се смеси със субстрата?

Профил 

Пон Окт 31, 2016 1:17 pm

Администратор
Аватар

Всичко, което попива вода е добре дошло. Натрошена тухла е чудесно решение. Пясъка не толкова. :-)

Профил 

Пон Окт 31, 2016 3:36 pm

Петър Светославов написа:
Всичко, което попива вода е добре дошло. Натрошена тухла е чудесно решение. Пясъка не толкова. :-)

Благодаря много, точно това ми трябваше - одобрение от някой, който знае за какво говори :D Сега ако може да ми кажеш дали обикновена органична почва за растения ще свърши работа и ако да, в какво съотношение трябва да е с тухлата, ще бъде идеално! По принцип бих могъл да експериментирам и сам да разбера, но ме е страх да не уморя дръвчето още преди да е почнало да расте :D

Профил 

Пон Окт 31, 2016 11:32 pm

Аватар

Добавянето на обикновена почва обезсмисля идеята на гранулите, защото се нарушават дренажните свойства и аерацията. Класически вариант от евтините е добавянето на бял, светъл торф, ако си намериш по-груб(едър), в малки развасовки. Ако ще трошиш тухли-по възможност троши керемиди, понеже в тях по БДС липсва варовик(вар), имай предвид, че е връткава работа и дава фиря при трошенето.

Профил 

Вто Ное 01, 2016 3:32 pm

Аватар

Друг вариант за органична съставка е да добавиш кокосови влакна. Продават ги под формата на пресовани "тухлички" из зоомагазините и се ползват по принцип за терариуми.

Профил 

Сря Ное 02, 2016 6:59 pm

... колкото повече чета по въпроса и колкото повече хора питам, толкова повече се убеждавам, че май няма правилно и грешно. Като че ли всеки си има собствено мнение, като останалите все не са наред. Едни съветват да се гледа бонсай в 100% неорганичен субстрат, други казват, че е нужна органична материя, но не каква да е, а или само от кора, или само мъхове, сфагнуми, какво ли не… Аз не знам как така според някои макар и малко органична материя да има корените ще загният… ми няма да се полива всеки ден като задържа толкова вода и готово. В един форум някакъв пич вика, че си гледа няколко бонсая върба в различна почва, като едно от дръвчетата е в 100% potting soil, което е точно това, което на мене ми казваха, че не върши работа. Съдържало торове, хумус от червеи, пясъци… Един казва без пясък, друг казва, че е задължителен… На мен така ми се струва, или нещата са усложнени твърде много? Попаднах на проста смеска от 2:1 камъчета за дренаж и почва за цветя (potting soil), което е това, което аз мисля да пробвам. Ще взема каквото ми види окото, дето е червено и глинесто – тухли, керемиди, стари саксии, ще ги натроша и готово, акадамата е налице. Хем дренаж и аерация ще има, хем хранителни вещества и задържане на влага за по – рядко торене и поливане. Просто е и ме съмнява на дръвчето да не му е добре така. Може да пиша по – натам да кажа какво е станало. Благодаря на всички за отговорите. Ако някой има предложения и съвети – да пише.

Профил 

Чет Ное 03, 2016 9:27 am

Аватар

[quote="Orion"]... "колкото повече чета по въпроса и колкото повече хора питам, толкова повече се убеждавам, че май няма правилно и грешно. "

Да донякъде си прав в извода си. По - принцип субстрата в бонсай саксията трябва да е гранулат ( акадама , пемза , лава, зеолит и т.н.) . Това предполага по - добра аерация на корените и вкарване на хранителни вещества чрез по - често торене . При това няма опасност от преполиване и много по - трудно да сбъркаш с предозирането с торове. А ако го направиш в обикновена почва, не е чак толкова голяма грешка ,но губиш всички тези екстри за които писах по-горе. Така , че спокойно можеш да го насееш както намериш за добре. По - късно да речем след 3-4 години отглеждане, сам ще стигнеш до верният за теб субстрад ( почти винаги е гранулад). Желая ти успех.

Профил   

Пет Ное 04, 2016 6:03 pm

Аватар

То е елементарно даже, стига да знаеш кое, защо се прави. Гранули се ползват защото осигуряват празни пространства(малки кухини), по тоя начин водата няма да измести въздуха и корените хем ще разполагат с вода, хем ще могат да дишат, такъв субстрат се нарича структурен. Ако самите гранули попиват вода, още по-хубаво, защото се осигурява по-висок коефициент на полезно действие. Корени умират защото се задушават, тоест когато водата измести въздуха, не изгниват, а се задушават и после изгниват. Принципно, гранулите не гният, органичната материя гние, примерно торф, борови кори. Не е фатално, предвид, че по някое време се пресажда. Светлият торф е за предпочитане(като добавка) понеже може да поеме много вода, без да нарушава структурата на субстрата, по едър е по принцип и можеш да си го надробиш, както ти е удобно, освен това гние бавно. Тъмните видове торф са полу-угнили, не могат да поемат много вода и по-бързо ти задръстват субстрата. Борови кори не е желателно за широколистни, но за иглолистни е добре дошло, щото могат да развият гъби (микориза при иглолистните). Структурен субстрат (аерация) е необходим не само за дишането на корените, а и за ред други процеси, важни за общият здрав вид на дървото. Важно е да се пресяват ситните частици, за да не се наруши структурата (аерацията). Аз купувам по някога някакви торфени смеси и ги сея, но не е рентабилно, щото светлият торф е в малко количество. Когато не съм имал торф, съм рязал и едър мъх и някакъв планински, дето много прилича на торфен мъх(сфагнум), но не поемат достатъчно вода и може да се наложи често поливане. Та така, вода и въздух едновременно трябва да има. След поливане да се отточи излишната вода, да не стои подгизнало и на кал. Може и без органична материя, но е по-добре да я има, при условие, че не ти задръства субстрата.

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа