Влез |  Регистрация

[ 14 мнения ] 

Нед Апр 01, 2012 11:35 pm

Аватар

Една кратка публикация, за сфагнум мъх.

Сфагнума е едно доста общо понятие за торфен мъх, който има между между 151 и 350 вида (доста общо нали) ;) .
Но пък е едно доста полезно нещо в (някои случаи), за занимаващите се с бонсаи.

Сфагнум мъх може да се използва за пускане на въздушни отводи, да се добавя в субстрата на най-малките саксии с цел по бавно изпарение на водата или за обвиване на раните на отрязаните корени. Сфагнума е полезен и с това, че задържа вода около 20 пъти повече от собственото си тегло.

Сфагнум мъха съдържа високо съдържание на цинк под формата на естествено срещащ се антибиотик наречен Tropolene. Бактериите, които предизвикват гниене в дървото, се обезсилват от антисептичните свойства на сфагнума. Следователно, чист сфагнум мъх (без добавянето на друг органичен материал в субстрата) е идеално средство за слаби дървета, наскоро извадени ямадори и дървета, при които е започнало да се появява гниене на корените.

Гледах как един американец от Флорида има доста успехи в отглеждането на дървета изцяло в сфагнум мъх. Това за нашия климат е абсолютно неприложимо (лично мнение), тъй като в България температурите през зимата падат до -20 градуса и многото водата, която задържа сфагнума ще замръзне и ще причини сериозни проблеми на корените. Във Флорида може да е приложимо но там температурите падат рядко до 0 градуса и то само за кратко.
Но пък другите приложения на сфагнум мъха са невероятни!

Използвани материали за публикацията:
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATSphagnum%20Moss.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Sphagnum
http://www.anbg.gov.au/bryophyte/ecology-sphagnum.html
http://www.youtube.com/watch?v=kPVaAXgRoKk

Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 42.61 KiB | Прегледано 4817 пъти ]

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Пон Апр 02, 2012 8:31 am

Администратор
Аватар

Трябва да ви кажа, че сфагнума е изключително полезен също така, когато се слага на отрязаните дебели корени на ямадори. Ползвам го също, когато искам дървото да пусне корени там, където ми трябват на мен. Примерно, ако от едната страна има хубави корени, а от другата корените са някъде по-д нивото, което ме интересува, обелвам кората на мястото където искам да има корени, налагам със сфагнум и заривам с лава, пемза или акадама. На следващата година корените са налице.

Профил 

Пон Апр 02, 2012 2:19 pm

Аватар

Да се похваля! Тъкмо започнаха да ми свършват запасите от сфагнум и се сдобих с 14 литра :D

Прикачени файлове:
P1050672.JPG
P1050672.JPG [ 1.27 MiB | Прегледано 4809 пъти ]

Профил 

Вто Май 08, 2012 10:02 pm

Аватар

колко е цената за пакет и има ли го в Г.Оряховица

Профил   

Вто Май 08, 2012 10:17 pm

Аватар

За съжаление не! Донесоха ми го от чужбина!

Профил 

Вто Май 08, 2012 10:30 pm

Аватар

Свилка, двата пакета са по 7 литра ли? А каква е цената?

Профил   

Вто Май 08, 2012 10:37 pm

Аватар

Жалко,утре имам човек в Горна затова питах.

Профил   

Вто Май 08, 2012 10:38 pm

Аватар

Свилка, каква му е цената на пакета?

Профил   

Вто Май 08, 2012 11:08 pm

Аватар

Митак не се сещам в момента, ама ако искаш ще ти кажа утре. Върти ми се около 4-5$. Ама не съм сигурен защото си бяхме поръчали и доста други работи за вкъщи.

Профил 

Пет Юни 01, 2012 6:55 pm

Сфагнума също е много важен за отглеждането на Орхидеи и Насекомоядни растения - всъщност всички видове субстрат, използвани в тази област, се правят от него. Единият е сфагнов торф, което е разложен сфагнум (той няма корени, като расте долната му част постепенно изгнива и образува торф с течение на хиляди години), другият е сух сфагнум, който е мъртъв, но не изгнил такъв, и третият е напълно жив сфагнум с безценните му свойства да окислява почвата и да пропуска въздух.
Ето това е растение засадено изцяло в жив Сфагнум, който се е разбулил с течение на времето (растението е насекомоядно, Heliamphora Nutans)
Изображение
Това са мъртви Сфагнови фибри
Изображение
А така изглежда Сфагнов торф
Изображение
Жив Сфагнум никъде не се продава в България, а изсушен и на торф се продават, мисля, единствено от фирмата "Биоцвет", като и двата продукта са боклуци (торфът е пълен с дървесина и всякакви примеси, а изсушен не съм купувал, но по качеството на фирмата мога да предположа какво ще представлява). Обаче той расте тук. В България растат 27 вида Сфагнум, включително и изключително рядкият в световни мащаби Sphagnum Capillifolium, който се отличава с карактеристиката му, че е червен и ако някой иска да се сдобие с такъв за терариуми или други цели, да знае, че е в пъти по скъп от обикновеният. Всичките видове Сфагнум в България са застрашени от закона на биологичното разнообразие, но в правилните условия Сфагнумът расте невероятно бързо и ако някой види в природата, няма проблем да си вземе няколко фибри (не повече!), но да внимава да не стъпва по изключително рядките 2 вида насекомоядни, които растат в България - Балканска Петлюга и гръглолистна Росянка, които имат тенденцията да растат в Сфагнума :D и до няколко месеца ще има предостатъчно количество. Следващите снимки са направени от мен на Сфагнум в България, но мястото няма да кажа, защото има бракониери, които ще искат да оберат Росянките, растящи в него и останалите характерни рядки растения.
Изображение
нормален Сфагнум
Изображение
въпросният изключително рядък Sphagnum Capillifolium (откъснал съм го за да го покажа, после го върнах на същото място, където е - спокойно той няма корени и няма да му пречи да продължи да расте)
Изображение
по-блед Capillifolium, защото е на сянка, заедно с Карпет Мъх
А така изглежда мястото, под тревата всичко е Сфагнум. Снимките са взети малко след като се стопи снега, затова всичко е толкова мъртво, но лятото всичко се покрива с растителност :)
Изображение
В България има много Торфища, в всички планини. Малко хора ги знаят, затова сами трябва да търсите и да намерите най-близкото до вас, ако искате да видите тази уникална екосистема в природата с рядките растения, а може и да го съчетаете с проста разходка в планината. Ако някой търси, да знае, че в гората не се среща този мъх, а в субалпийската зона на планините - оголени планински поляни, огряни от слънцето, над 1500 метра надморска. Мястото на снимките е на 2100 метра. Ако намерите, моля, да не споделяте координатите в форуми и на места, където всички хора ги виждат. Аз направих тази грешка и като посетих отново мястото след година, цялото беше разнищено - Сфагнумът обран, Насекомоядните изчезнали, Еделвайсите също, боровинките изядени...
Надявам се да съм помогнал с този пост, а на планинарите, приятно търсене! :D

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа