Влез |  Регистрация

[ 77 мнения ] 

Пон Май 27, 2013 12:16 pm

Аватар

Любопитно ми е какви торове използвате - и като марка, и като тип.
Аз до сега ползвах някакъв универсален 7-3-5 на FloraLine, обаче няма в него ни микроелементи, ни дявол. Него го сипвам в четворна концентрация върху чистия зеолит (при предписана 1/2 капачка на 2 литра, слагах 2 на 2л.), а остатъка го доразреждам с вода до по-нормални дози и поливам останалата флора.
А вчера си купих на Лактофол Maxi и мисля от другия уикенд да подкарам с него. Това му е състава:

Азот (N)- 9%
Фосфор (P)- 3%
Калий (K)- 4%
Магнезий (Mg)- 2%
Бор (B)- 0.027%
Желязо (Fe)- 0.02%
Манган (Mn)- 0.02%
Мед (Cu)- 0.018%
Молибден (Mo)- 0.002%
Цинк (Zn)- 0.013%

(Мислех Кристалон да купувам, но едно, че ми дойде прекалено голям избора и второ на малките кутийки нямаше точно описание на дозировката.)

И пак в тази връзка и още един въпрос. Как подхранвате с калций?

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Пон Май 27, 2013 3:52 pm

Аватар

Ето аз какво използвам и даже торих миналата седмица
Изображение Изображение

Профил 

Пон Май 27, 2013 4:10 pm

Администратор
Аватар

Аз торя с биоголд и птича тор, и двете гранулирани и бавноразтворими. Слагам ги върху субстрата и при поливане си пускат по малко. ТАя година ще позасиля торенето, още не съм решил с какво, но мисля да комбинирам различни торове.

Профил 

Пон Май 27, 2013 6:57 pm

Аватар

А птичия тор от къде го вземаш и колко му е най-малката разфасовка?
Наскоро (не мога да намеря сега къде, някъде из немските форуми), беше станало дума за органични срещу минерални торове и чичо ни Валтер си е променил мнението от едно време (купувам квото ми падне на промоция и сипвам по много). Сега разправя "химическите компании ни пробутват изкуствените торове за пари, а по-добро от естествените няма". Та и той сега уж основно с курешки тори ;)
Иначе недостатъка на естествените торове го знаете - действат при температури над 20°C.

Профил 

Пон Май 27, 2013 8:32 pm

Аватар

Забравих да добавя, пъхам и по някоя друга от тези пръчици (10-5-4):
Изображение

Профил 

Пон Май 27, 2013 8:43 pm

Аватар

По принцип естествените торове могат да заместят изкуствените но обратното не става.Аз торя със всякакви(с микроелементи) торове,чета етикета и ако ми допада- взимам.Течни или гранулирани,миналата година ползвах 3 вида течни,един гранулиран-"кристалон"и друг гранулиран N P K+ магнезии,слагах малко от него да не предозирам с останалите.Отделно слагам птичи-гранулиран и домашен,тоя домашният май по-добри резултати дава.Значи миналата година 5 вида изкуствени торове и птичи.Тая година почнах с един 9:3:4(азот,фосфор,калии)+микроелементи,по принцип слаб ми се вижда но все тая щото го свърших :) Сега торя с един гранулиран дето се разтваря във вода(3-5 g на литър)пише универсален-18:18:18 със магнезии и микроелементи,да не ги изброявам.И той вчера свърши,следващият който ще си взема ще гледам азот и калии пак около 18-20% но по-малко фосфор,много ми се вижда тоя фосфор.Задължително като взимам тор гледам има ли микроелементи,ако няма не взимам. И задължителният птичи тор-домашен и гранулиран.Иначе е вярно това дето после казал Валтер :) ако има как само птичи бих ползвал но рано на пролет няма да работи и е нужно време да почне да действа, ако искам по-добри резултати трябва да слагам повече,а като се разгражда влиза на вътре в субстрата като ситни частици и нарушава структората,за това гледам да не прекалявам.

Профил 

Пон Май 27, 2013 9:02 pm

Направи си малки кошнички и в него слалай торта...тогава не влиза в субстрата...кошничките го прецеждат.
аз ползвам повече калий когато корените искам да се развият бързо...на есен намалявам азота дори до нула...

Профил 

Пон Май 27, 2013 9:47 pm

Аватар

И аз не ползвам азот на есен,иначе гледам да наблегна на него предимно.Това с кошничките-бях решил да го пробвам но не знам защо не го направих,остана си като идея само.Забравих да кажа-калции не добавям,има си бая във водата при мен,за сравнение-района е естествено находище на шуплест варовик-бигор,ако добавям такъв варовик към субстрата това е добавка на калции но не ми се налага.Може вар да се добави но за количества не се наемам да давам съвети.Стрити черупки от яйца също става,освен калции има в тях и много други съставки но не помня какви.

Профил 

Пон Май 27, 2013 9:51 pm

Аватар

Абе и аз се бях засилил към Кристалон 18:18:18 ли беше, 20:20:20 ли беше, ама и на мен ми се видя много тоя фосфор. Където чета пише, че доста по-малко им трябва на растенията, а моя новия го взех точно щото стария обикновения нямаше микроелементи. Сравнявах го с някакъв чужд, нашия уж по-голяма концентрация на микроелементи има, та за това взех него. Иначе по НПК гледам да ми хареса съотношението, а концентрацията винаги се докарва с по-високи дози. Както преди слагах четворна доза на 7:3:5, все едно слагах 28:12:20, а имаше кристалони, които стандартно достигат до 30%, така че няма опасност да се предозира.
Та като си мисля оптималния вариант май е ранна пролет и късна есен да се тори основно с минералните, а като се стопли - с птичия.

П.П. Това с кошничките малко грозно ми изглежда...

Профил 

Вто Май 28, 2013 11:28 pm

Вие правите ли си кюспе от торове?

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 77 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа