Влез |  Регистрация

[ 159 мнения ] 

Нед Май 20, 2012 9:37 pm

Зеолит 2,5-5мм има напоследък в Бриколаж - 5кг за 7лв. Днес видях в цветарския магазин на пазара в Красно село същата разфасовка за 5,70лв.

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Чет Юни 14, 2012 11:00 am

Аватар

Да споделя с вас един свой опит . През месец март от семена имах много покарали нарове. От ония които Свилен ми изпрати преди няколко години.Пак се олях с излишни обяснения моля да ме извините. Та за опита в чист зеолит поставих две от тези растения, в смес от торф и биохумус поставих други две. А старите растения пресадих в керамзит с много малко торф.Всички те са поставени в едни и същи условия . Торил съм ги до сега два пъти като на този дето е в чист зеолит първия път сложих няколко зърна амониева селитра. Резултата е ,че в торфената смес са вече в процес на цъфтене ,а в зеолита едвам кретат. Големите в керамзита са добре но малко трудно понесоха изваждането на вън така , че сега чак започнаха да пускат цвят. Снимки ще покажа когато мога да направя.

От цялата тази работа за себе си правя извода , че ако се наложи да присаждам със зеолит то той няма да е чист. Моля за коментар по опитните в този ред на разсъждения .

Профил   

Чет Юни 14, 2012 12:02 pm

Ти си си го направил извода, само не е точно с това специално за зеолита. Приеми че е така за всички неорганични субстрати и ще си идеално точен. :mrgreen:

Профил 

Чет Юни 14, 2012 2:05 pm

Администратор
Аватар

Ицо, 50-60 дървета са ми в субстрат без никаква органика и се чувстват прекрасно :-)

Профил 

Чет Юни 14, 2012 2:20 pm

А представяш ли си как щяха да подскачат от кеф, ако им беше сложил и по малко торф :P

Профил 

Чет Юни 14, 2012 2:21 pm

Администратор
Аватар

Това са все дървета, засадени в смес от зеолит, лава, пемза и керамзит и както виждате са в отлично здраве! Изключение прави само лявата хвойна, която е в торф както съм я купил от разсадника.Както споменах, използването на такъв субстрат изисква промяна на навиците :D

Прикачени файлове:
IMG_7390_1024.jpg
IMG_7390_1024.jpg [ 222.58 KiB | Прегледано 660 пъти ]

Прикачени файлове:
IMG_7392_1024.jpg
IMG_7392_1024.jpg [ 235.97 KiB | Прегледано 660 пъти ]

Профил 

Чет Юни 14, 2012 2:27 pm

И ви е валяло...
Вярно, изглеждат добре, но пък вашата вода си е по-различна. Но пак не виждам защо толкова те плаши малко торф, ей така малко за подправка 10-20%...
Направи и ти догодина някой опит като тоя на Радко. Покрай разходките за хубави дръвчета, наскуби и шепа млади растения от един вид и на едно развитие. Сложи в две саксии - с торф и без и... ;)

Профил 

Чет Юни 14, 2012 3:05 pm

Администратор
Аватар

Ице, не знам дали разбра, ама аз от известно време махнах торфа. Тоест, допреди две години ползвах, сега не ползвам.

А ти защо си му такъв фен? Я обясни, какви според теб са му плюсовете :D

Профил 

Чет Юни 14, 2012 3:33 pm

Заради аромата. :P Знаеш мислите ми за нуждата от подкиселяване, пък и хумусните вещества са също много важни за растенията. В керамиката няма органично разлагане и тия неща липсват.
Рядко ползвам торф, не ми харесва цената му, най-често вече бухам едра листовка. Едрата листовка не е издръжлива колкото торфа, но за нашите цели, където се пресажда всяка година, направо си е идеален заместител.

Профил 

Чет Юни 14, 2012 4:10 pm

Аватар

Не исках да вкарам спор за това какви са качествата на гранулата и нямам намерение да се връщам към почви. Имайте впредвид , че аз сложих чист зеолит. И става въпрос за семеначета а не за възрастни дървета.

Профил   
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 159 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа