Влез |  Регистрация

[ 21 мнения ] 

Чет Май 10, 2012 7:17 pm

Аватар

На вниманието на всички! Това е отделената част от темата със същото име в раздел "Саксии" Понеже разговора тръгна към Ph на субстрата, преместих темата тук!

Галя Костова написа:
Циментът няма ли да промени Ph на субстрата ?

ако субстрата не е органичен не ми се вярва
аз лично гледах един стаен кипарис 3г. в циментена и не видях да му пречи

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил   

Чет Май 10, 2012 7:39 pm

Галя Костова, като цяло нещата като GH, KH и pH не са интересни в тия форуми. :oops:
Пенчо е прав като цяло, че без органични съставки в саксията, няма да има какво да подкиселява субстрата и водата. Та гадната ни водопроводна вода няма да реагира почти с бетона. След първоначалното отмиване няколко месеца, ще спре сигурно и изобщо да повишава твърдостта, а тя водата ни е толкова твърда, че разликата ще е нищожна.
Друг е въпроса как се развиват растения без органика в субстрата, ако са поливани чешмяна вода като нашата... Аз пробвах и нищо не става. Постоянен недостиг на елементи, независимо от букета от торове.
Тия саксии може да се изолират от субстрата с полиестерна смола или даже найлон, ако се сложи както трябва и не пречи на дренажа.

Профил 

Чет Май 10, 2012 8:01 pm

Администратор
Аватар

Защо така мислиш? Винаги съм се интересувал от Ph на субстрата. Дори мисля че съм писал някъде как се подкиселява керамзит. Или не съм. Не помня вече.
При мен обаче дърветата се чувства перфектно без никаква органика. Разковничето се крие в това, да смесваш различни неорганични субстрати, всеки със своите елементи. Само в керамзит, лава, пемза или зеолит е кофти, пробвано е. Уф! Започвам да я пиша тая статия за субстратите най-накрая!

Профил 

Чет Май 10, 2012 8:14 pm

Аватар

Според мен е колко могат да поемат и задържат , от там и колко време могат да отдават различните неорганични субстрати.

Профил   

Чет Май 10, 2012 8:25 pm

Останал съм с такова впечатление с времето. ;) Според мен разковничето при теб е, че водата ви е много по-мека и неутрална от нашата, пък и от тая на повечето места у нас. Със смесване на различни неорганични субстрати с неутрално или алкално рН, няма как да се получи нещо с ниско... Ако са добре изпечени субстратите то трябва да са си керамика и да не отделят елементи. Все едно да смесим парчета счупени чинии и от тях да се получи нещо подкиселяващо водата... Кой субстрат подкиселява, някакви серни съединения ли съдържа?
Тук след миене сухите прибори са като изцапани с гипс.
Сега си спомням, че и преди сме го дъвкали по други места и все не успявам да разбера, кое и как подкиселява.
За поемането не го разбрах много... Какво да поемат, соли?
За зеолита се говори, че абсорбира разни неща, но никой не е споменал да е понижил рН. А, доста хора го ползват във филтри или за запечатване на разни неща в субстрата в аквариуми, там заигравките с рН са доста по-рисковани, та щеше да се чуе.

Профил 

Чет Май 10, 2012 8:34 pm

Администратор
Аватар

Добре, ще ти кажа опита. Керамзит с Ph 8, накиснат едно денонощие заедно с борова кора, след това перманетно си остава с Ph 6.

Профил 

Чет Май 10, 2012 8:54 pm

Ицо е много прав за водата от различните региони.
Пешо , мерси за споделяне на опита, разликата след накисване е голяма - цели 2 единици. Много важна за мен информация. Само ако е удобно доуточни това с перманентното оставане на Ph -то , не се ли променя с времето и поливане с твърда вода? Имаш ли някакви други подобни опити - интересно ми е.

Профил   

Чет Май 10, 2012 8:56 pm

Администратор
Аватар

Нямам навика, може би е грешка де, да меря Ph-то на стар субстрат. По перманентно има предвид, че през цялата следваща седмица, водата във вече подкиселения керамзит е с Ph 6. Кисна го по 24 часа и сменям водата.
Обратното - неподкиселен, колкото и да му сменям водата, Ph си остава 8.

Профил 

Чет Май 10, 2012 9:00 pm

Явно тоя керамзит дето ползваме не е от никаква глина, кой знае какви боклуци има в състава...
А, това с подкиселяването на керамзита няма как да е перманентно. Просто поема от киселата вода и после отдава известно време...

Профил 

Чет Май 10, 2012 9:02 pm

Администратор
Аватар

Има варовик :D Вижда се с просто око във вид на бели люспи. Между другото в не всички партиди съм намирал, но в повечето ги има.

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 21 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа