Влез |  Регистрация

[ 181 мнения ] 

Чет Мар 08, 2018 9:53 am

Аватар

lodiko написа:
Ще опитам с:

- 1 част керамзит
- 1 част лава
- 1 част зеолит
- половин част акадама
- половин част пемза

Миналата година гинкото беше само в керамзит + зеолит (2:1) и се чувстваше добре, но сега белая да му доставя повече минерали от почвата, за сметка на по-малко тор.

Ами то нито една от съставките, които си изброил не е органична, така че няма да ти намалее нуждата от торене...

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Чет Май 31, 2018 11:33 am

Здравейте,абсолютно нов съм във форума,както и в това хоби,но интереса ми към него се разпали доста.Засега ,от около3 седмици имам 3 дръвчета-едно ясенче и 2 келяви габърчета,взети от балкана.
На въпроса по темата за субстрата-в момента са насадени в почва ,за да се вкоренят по-успешно,но като дойде време за пресаждане,доколкото се ориентирам от изчетеното ,най добре е да е в подходящ субстрат.Тъй като акваристиката ми е голяма мания,съпоставяйки какво е нужно за бонсаите ,мисля да използвам един субстрат,който смятам,че е идеален за целта,още повече ,че имам излишен ,даже зареден с микро и макро в един аквариум.Става въпрос за JBL Manado,фракцията му е сравнително ситна-3-4 мм макс ,наподобява много ситни парченца лава ,но емного по фин субстрат от нея.Според вас дали е удачно да с използва за целите на бонсай,като се има предвид и че има свойството да акумулира тор?
Поздрави!

Профил 

Чет Юни 07, 2018 10:27 pm

Аватар

Добре дошъл! 3-4 мм става, аз също ползвам подобни фракции за по-малки саксии и дървета. Не са удачни за големи саксии, но предполагам, че твоят случай не е такъв. Това за аквариума не знам какво е, но сигурно става, може и лава да е. Фракцията не е критерии, понеже може да е минала през сито според предназначението си. При всички положения няма да е нещо, което променя pH в някоя крайност, няма да стане на каша, не е някаква химия, ако има минерални соли, те ще са в границите на разумното. Трябва обаче хептем ситните да се отсяват.

Профил 

Чет Юни 14, 2018 8:16 pm

Благодаря и добре заварил!Материята тук,макар и очаквано на теория,на практика е доста бавна в сравнение с всички останали хобита,които имам,но има голяма тръпка от очакването на резултата,макар и да не съм я изпитал още ,що се отнася конкретно до бонсай-сферата.Благодаря за отговора,"попих" каквото ми трябваше,но както споменах,тъй като както гледам нещата тук се развиват доста забавено във времето по обясними причини,при благоприятно и безпроблемно развитие на нещата при мен,ще споделя какво съм "сътворил"в отделна тема,като му дойде времето. :)

Профил 

Пет Юни 15, 2018 7:21 pm

Моля Ви за помощ :oops:
С какво да торя иглолистните.Миналата година ги преторих,оживяха но сега не знам каква тор да използвам.
Благодаря предварително!

Профил 

Пет Сеп 28, 2018 2:13 pm

Здравейте,
поне от 10 години се интересувам от бонсай изкуството като последните години реших да пробвам със семеначета и резници но не им отделям достатъчно внимание и все нещо се обърква. След като тази пролет се оказа че двугодишните ми нарове са умрели от липса на корени реших да отделя повече внимание на почвената смес. До сега съм ползвал предимно торфо-почвени с известно количество пясък но и сам разбрах че това не е най-оптималното.
Мислех да използвам пясък 3-5мм който да играе зърна но той реално няма да попива влага. Евентуално вместо керамзит най-добре ми се стори на ненов спорт трошените тухли (видях че се споменават и по нагоре в темата, та дори самите те са се предложили)

От известно време гледам youtube канала на един канадец, доста полезни неща научих от там, ето и едно негово видео за почвите https://www.youtube.com/watch?v=p522AYawgOI&t=1009s

Както в тази тема и той прави същият извод, че съставките зависят най-много от съответния климат, вида растения, конкретните условия (балкон/градина, сянка/слънце) и също така начина ни на живот, има ме ли време да поливаме всеки ден или по рядко, за колко време ходим на почивка и т.н.

Като базисен материал той ползва (намерих го на български) промишлен абсорбент, който за предпочитане да е изцяло органичен.
Намерих няколко фирми които предлагат такива в България, като цените са различни
https://www.sanolcompany.eu/bg/diamix-universal-promishlen-absorbent
Тук дават в таблицата с характеристики "На 0,5 литър течност / 1 литър гранули" което си е 50% и обяснява защо човека се е спрял точно на такава основа.

Мисля на първо време да пробвам със смес от
1 част перлит
0,5 част вермикулит
2 части абсорбент
1,5 част торф

Профил 

Вто Окт 02, 2018 2:15 am

Аватар

Лава.

Колкото до канадеца, не го взимат много насериозно в по-изявените бонсай среди и е доста противоречив. Не го ползвай като крайна отправна точка.

Профил 

Пет Окт 05, 2018 10:06 pm

Здравейте, интересно мисля, че ще бъде за някои от вас това което ми сподели днес един приятел, който се занимава повече от 30 години с бонсай. Днес ми донесе да тествам това което той ползва като заместител на Акадама(Не, че не може да си го позволи, но когато имаш доста дървета, май те удря доста по джоба ;) ) та той ползва на Tolsa(Фирмата производител http://www.sanicat.com/) Sаnicat. "cat litter" не знам как се превежда на Български( съжалявам). Каза ми ,че е стигал до 80% от материала и не е имал проблем освен ако е на проветриво и сухо място, трябва да се внимава, че изсъхва много бързо. Доколкото разбрах, материала който ползват е от печена глина, НО трябва да се внимава и да се чете на опаковката, защото има такива които не са от печена глина и не стават за бонсай. Аз имам две празни торбички от това което ползва и ще направя снимки утре и ще ги поствам за да видите точно какво ползва той. Тук при нас 30литра чувал струва 12евра за сравнение, един чувал akadama с отстъпка от някой бонсай клуб 14литра са 16 евра. Така, че аз ще пробвам със сигурност. Не мисля да пробвам като начало с 80% но ще се опитам да направя смес със поне 60 като начало.
Между другото на мен също ми харесва Канадеца, има различен поглед на някои неща и доста интересни идеи.

Профил 

Пет Окт 05, 2018 10:12 pm

A ето и един много хубав тест за различните компоненти
https://www.youtube.com/watch?v=Mt_a7g6 ... ZarqZK7gDD

Профил 

Съб Окт 06, 2018 10:37 am

Двата материала които ползва моя приятел. Тествани и с добър резултат от няколко години. Внимавайте да са същите модели и фирма производител за да не стане беля. Пресевят се добре преди да се ползват. Тизи на теско е по дребен и добре за по малко дръвчета и Успех

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 181 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа