Влез |  Регистрация

[ 42 мнения ] 

Сря Май 01, 2013 7:57 pm

Петър Светославов написа:
Обаче не ти трябва 1 метър пръчка която да пълнее. А тея връхни клони, колкото по-бързо се разклонят, толкова по-добре. А и за какво му е да пълнеят връхни клони? Да беше силен долен клон да го остави. Ама на върха му трябва корона.

Обаче не ти трябва 1 метър пръчка която да пълнее. А тея връхни клони, колкото по-бързо се разклонят, толкова по-добре. А и за какво му е да пълнеят връхни клони? Да беше силен долен клон да го остави. Ама на върха му трябва корона.

ако няма намерение да го надебеляжа, винаги за разклонение се реже след като дебелината на клона/лидера е 3/4 от дебелината която искаш да е в финала.
той трябва да иззбере клонте които ште използва и да запоцхне да им слага тел докато са по меки, да ги надебели колкото иска и тогава да ги реже.
не съм сигурна дали тия са достатъчно дебели за рязане.
това е едно малко лавендер дърво, купено от чужбина преди два месеца.
стъблото му е много малко. ште е шохин.
остажила съм малки клонки по стеблото които ште оставя да растат да го одебелят.
тръбва наи малко двоино да стане. сега тука зимата почва. На пролет ште го отрежа в кръг над корените да му оправя небарито. Наесен ште е готово, и ште премахна долната част на корените, и тоя грозен дебел корен.
това дърво ште има вид на метла, с 3 клона отгоре като това дърво ште е.

Прикачени файлове:
NSC_6880ofv.jpg
NSC_6880ofv.jpg [ 66.06 KiB | Прегледано 1009 пъти ]

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Сря Май 01, 2013 8:01 pm

снимката не се показва
забележи как горните клони са надебелени и тогава отрязани.

Прикачени файлове:
2013-04-10 001 050 (640x619) (400x387).jpg
2013-04-10 001 050 (640x619) (400x387).jpg [ 171.01 KiB | Прегледано 1009 пъти ]

Профил 

Сря Май 01, 2013 8:11 pm

ilia01 написа:
леле направо ме омагьосахте. Явно първите 2-3 години са най-сложни при новаците. Уважавам мненията на всички вас но мисля ,че в крайна сметка дървото само ще покаже какво ще се случи.Ще се опитам да следвам съветите ви но всичко ще си проличи наесен като опадат листата. Големината им не е проблем -пробвах с други дръвче и като му отрежа листата до дръжката пуска нови по-малки. Догодина като започна да ги местя в саксии за бонсай всичко ще си дойде на мястото. За сега тоя люляк го виждам като корона във вид на топка. Но като вариант пак казвам си оставям стъблото нагоре което да прелее дебелото стъбло в по-тънко.мисля крайната му височина да е не повече от 14-15 см.

стъблото което ште оставиш за продълженив на ствола трябва да е повече от половината на долния ствол дебело преди да го отрежеш.
Като казваш топка метла ли имаш в предвид?
Ако тожа беше мое аз мпга да ти кажа как бих го направила ако ми кажеш точно стила. Като тоя ли искаш?

Прикачени файлове:
599981_4231602840365_408028337_n.jpg
599981_4231602840365_408028337_n.jpg [ 54.64 KiB | Прегледано 1003 пъти ]

Профил 

Сря Май 01, 2013 8:21 pm

Администратор
Аватар

Дървото на първата снима е на Валтер Пал ако не се лъжа.

Профил 

Сря Май 01, 2013 8:21 pm

Аватар

Ами да се намеся и аз. Само да не те дообъркам :lol:
Ако оставиш връхния клон да расте то той ще изземе цялата сила на по-долните клони. Така ще дебелее стеблото но не и ниските клони. Аз бих ограничил растежа на връхния клон.
Ако ще оставяш дървото ниско ще трябва да развиваш във височина (дължина) ниските клони за да дебелеят те и другата година ги отрязваш до където си решил. Може да ги скъсиш и сега за да се разклонят и после да ги оставиш да си се развиват на воля.
В същото време трябва да ограничаваш растежа на връхния клон. То дървото и без друго налива всичките си сили във върха и него винаги можеш да го оформиш. Даже в някои моменти ще ти е трудно да го удържиш. Виж дърветата в природата най-ниските клони са най-дебели. Ако не контролираш върха навреме в един момент ще имаш дебели клони от горе и тънки в долната част на дървото.

п/п: това само ако няма да удебеляваш стеблото

Профил 

Сря Май 01, 2013 8:23 pm

Аватар

Принципно Нели е права. Всяко дърво има стъбло,основни клони, и разклонения по тях.Последните са най тънки.

Профил   

Сря Май 01, 2013 8:38 pm

Аватар

Няма спор за това! Но няма нужда от по-дебели на върха на короната, а основните ниски да си останат тънки!

Профил 

Сря Май 01, 2013 9:34 pm

Администратор
Аватар

Пенчо Минчев написа:
Принципно Нели е права. Всяко дърво има стъбло,основни клони, и разклонения по тях.Последните са най тънки.

Не само това. Когато разклонява, не означава че не дебелее. Новите разклонения са по-тънки от клона-майка, а той съответно дебелее. Вярно, по-малко, отколкото ако се остави да расте на воля, но дебелее. Ако се остави да расте прави големи междувъзлия. Абе с други думи един подобен връх трябва да се разклонява. Много по-важно е отколкото да дебелее рязко.

Профил 

Сря Май 01, 2013 9:38 pm

Свилен Добрев написа:
Ами да се намеся и аз. Само да не те дообъркам :lol:
Ако оставиш връхния клон да расте то той ще изземе цялата сила на по-долните клони. Така ще дебелее стеблото но не и ниските клони. Аз бих ограничил растежа на връхния клон.
Ако ще оставяш дървото ниско ще трябва да развиваш във височина (дължина) ниските клони за да дебелеят те и другата година ги отрязваш до където си решил. Може да ги скъсиш и сега за да се разклонят и после да ги оставиш да си се развиват на воля.
В същото време трябва да ограничаваш растежа на връхния клон. То дървото и без друго налива всичките си сили във върха и него винаги можеш да го оформиш. Даже в някои моменти ще ти е трудно да го удържиш. Виж дърветата в природата най-ниските клони са най-дебели. Ако не контролираш върха навреме в един момент ще имаш дебели клони от горе и тънки в долната част на дървото.

п/п: това само ако няма да удебеляваш стеблото

това е много вярно когато бонзая е вече оформен, и трябва да намалиш растежа отгоре. В тоя момент оште не е дошло врвмв за това. той трябва да оформи:
1 стъблото (дебели го/режи/расте/режи расте...) докато го оформиш
2 първичните клони
3 вротичните цлони.
но бонсай се започва винаги от долу...корените са най първи.

Профил 

Сря Май 01, 2013 9:43 pm

Пенчо Минчев написа:

Не само това. Когато разклонява, не означава че не дебелее. Новите разклонения са по-тънки от клона-майка, а той съответно дебелее. Вярно, по-малко, отколкото ако се остави да расте на воля, но дебелее. Ако се остави да расте прави големи междувъзлия. Абе с други думи един подобен връх трябва да се разклонява. Много по-важно е отколкото да дебелее рязко.

Аз забелязах че вие не си режите много клоните.
Клона се оставя да расте докато надебелее то 3/4 от дебелината която искаш, той ште има само 1-2 до 3 къси междовъзлия, другите са дълги, затожа се реже на 2-3 листа след това и се отраства пак. По такъв нацхин се получава намаление на дебелината на клона което е много важно.
когато се рзклони много засянча долните клони. Няма нужда .
прав си това дърво е на уолтер палл

Последна промяна Neli на Сря Май 01, 2013 9:46 pm, променена общо 1 път

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 42 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа