Влез |  Регистрация

[ 9 мнения ] 

Съб Мар 24, 2018 3:58 pm

Здравейте всички,

Нямам абсолютно никакъв опит с бонсай дръвчета, но ми подариха две - Ficus Ginseng и Chinese Elm, поне предполагам, че са такива по информацията, която намерих в интернет. Разгледах тук и исках да попитам следното:
Тъй като много ми допада идеята да колекционирам такива дръвчера, бързам да разширя разнообразието, та - ако отчупя клонче от чемшира на двора, от някой кестен или бор, възможно ли е да се стартира дърво? Клончето ще пусне ли корени и въобще как се процедира? В случай че е невъзможно, от семена ли е единствения вариант?
Относно торове и почва:
Купих си съвсем обикновени от магазина, като и пресадих фикуса, защото така ми казаха подаряващите. Достатъчно добри ли са готовите смески и торове или е препоръчително сам да си направи човек? Колко често да се тори през лятото (останах с впечатлението, че 2 пъти месечно е нормално) и колко често през зимата (за зимата предполагам по веднъж месечно)?

Благодаря много на всички отзовали се.

Поздрави : )

P.S. Прикачвам снимки на дръвчетата, както и на използваните консумативи.

Прикачени файлове:
29527298_1893663647311999_2095546727_o_opt.jpg
29527298_1893663647311999_2095546727_o_opt.jpg [ 49.3 KiB | Прегледано 296 пъти ]
29526545_1893663617312002_814519968_o_opt.jpg
29526545_1893663617312002_814519968_o_opt.jpg [ 47.87 KiB | Прегледано 296 пъти ]
29526516_1893663843978646_737333291_o_opt.jpg
29526516_1893663843978646_737333291_o_opt.jpg [ 40.33 KiB | Прегледано 296 пъти ]

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Съб Мар 24, 2018 7:59 pm

Аватар

Здравей и добре дошъл.

Първо, много се радвам, че си закачил на Бонсай хорото и имаш желание да изучаваш това изкуство. Надявам се, да си заредил с търпение и желание за учене и да не се откажеш след първите трудности с които ще се сблъскаш.

Не знам от къде да започна тук, но твоя случей е много често срещан, когато говорим за новаци в Бонсай. Всички обикновено започват с Китайски бряст и Фикус, я купени от цветарница/магазин, я подарени от някой приятел. Имай предвид, че макар в саксия, тези дръвчета не могат да бъдат класифицирани като Бонсай, поне за момента, защото за да са такива върху тях трябва да са приложени определени техники и да са стилизирани по строго определен начин дефиниран от принципите на Бонсай.

Все пак, тези две дръвчета са чудесно начало за един новобранец и идеално можеш да се учиш с тях как да поддържаш едно дръвче в саксия жизнено и добре растящо. Имай предвид, че фикуса и бряста са с много различен начин на гледане. Фикуса държи на суша и обича да се пече много на слънце. Бряста не държи на засушаване и преполиване и не е хубаво да се препича в горещите летни дни. Фикуса пък е супер издръжлив и много трудно би го уморил, и все пак си иска гледане. Хубаво е добре да разучиш за всеки от двата точно как се гледат, като поливане, светлина, торене и тн. Може също така в определен момент да ги изнесеш навън, лятото, защото зимата фикуса няма да издържи а бряста едва ли е трениран за зимни условия. Дърветата винаги растат по-добре на открито, където им е мястото, а не в апартаментите.

Аз лично те съветвам, да се сдобиеш с още няколко бройки от тези, които имаш вече и да тренираш над тях, защото в началото бройката е важна. В много от случеите новаците убиват първите си дръвчета, което е много неприятен момент но важното е да се извеждат поуки и да се продължава напред. Това си е част от нещата и трябва просто да се приеме без емоции. Колкото до създаване на бонсай от клон на дърво, може, и това е един от класическите методи за сдобиване с материал за работа. Гледай това видео ще ти е полезно, макар, че е на индийски, само от гледане ще ти стане ясно как се прави - https://www.youtube.com/watch?v=svt__zQJdMA

За торенето и почвите има много много материали в Интернет а тук във форума също ще намериш доста. За твоите дръвчета всеки нормален течен тор за бонсай от магазина ще ти свърши работа, просто следвай стриктно инструкциите за ползване. Тори се веднъж месечно зимата и два пъти месечно лятото, но ако ги гледаш вкъщи 1-2 пъти на месец. Не прекалявай с торенето.

Ако имаш други въпроси, питай.

Късмет и успех. : )

П.С. - Скоро ще се местим на нов сайт и форум, просто да знаеш

Профил 

Нед Мар 25, 2018 1:24 am

Много благодаря за изчерпателния отговор!

Ще прегледам да намеря информация за това как да стартирам дръвчето от клонка и после ще се разходя из парка.

Относно техниките - определено ме е страх да експериментирам, но иначе няма как да се натрупа опит. Все пак това е и идеята.

Ще очаквам новия сайт и форум.

Благодаря още веднъж и пожелайте ми късмет.

Профил 

Нед Мар 25, 2018 2:30 pm

Добре дошъл! Не чупи клонче от чемшира, направо го извади целия... :lol: (не се шегувам :o ) Разгледай темите във форума, има много начинаещи бонсаисти като теб, които задават същите въпроси.
Успех с дърветата!

Профил 

Нед Мар 25, 2018 3:04 pm

Благодаря много! Ще разглеждам още, не открих на първи прочит.

P.S. Каква тел използвате за оформяне на клоните? Относно останалите инструменти - възможно ли е да се започне с обикновени клещи резачки, с подходяща форма?
Необходима ли ми е на този етап и такава паста, с която да мажа отрязаното място?

Профил 

Пон Мар 26, 2018 1:11 am

Аватар

Забрави за страха тук. Със страх нищо не се постига. Но за да не те е страх и да си уверен първо се иска четене и изучаване и после лека полека прилагане на знанията.

Тези двете твои засега не ги пипай. Остави ги малко да се адаптират в домашните ти условия. После може да почнеш с пресаждане. Събири колото може информация как се прави за да си сигурен в това, което правиш.

Успех.

П.П. - Със събиране на дървета в парка внимавай, за такова нещо се иска разрешение от органите, а и където и да е другаде също. Ако те интересува Йамадори, почни да го разучаваш и да се учиш, после вече предприемай действия.

Профил 

Нед Апр 01, 2018 4:37 pm

Здравейте

На днешната разходка насъбрах малко материал - бреза, бор (някакъв) и още 2-3 които не съм сигурен какви са. В допълнение - остъргах си малко мъх. Дайте съвет как да стартирам клончетата - във вода или направо в пръстта, или това се определя дали е softwood или hardwood cutting?
Мъха за момента съм го сложил върху малко почва и съм полял обилно, оставил съм го на терасата.

Прикачени файлове:
20180401_165918_opt.jpg
20180401_165918_opt.jpg [ 33.92 KiB | Прегледано 216 пъти ]
20180401_165911_opt.jpg
20180401_165911_opt.jpg [ 38.47 KiB | Прегледано 216 пъти ]

Профил 

Нед Апр 01, 2018 6:47 pm

Съдейки по видяното във видеото по-горе, сложих ги във вода и ги завих с найлони, връзвайки ги отгоре, не на 100% плътно за да може да вентилира в някаква степен. Нищо няма да се хване или?

Профил 

Пет Апр 06, 2018 9:37 pm

Здравей ,
Тези клонки дет си нарязал според мен почти нямат шанс.
На цъфналите енергията е насочена нагоре към цветовете.Това го опитай с гъвкави зелени клонки, клонки с пъпки, които не са разлистени, като дори трябва да се редуцират повечето големи пъпки.
Бреза по-добре потърси малка фиданка и си я изкопай, но прочети за брезите, не са много лесни за бонсай, макар и много красиви.
Сега се продават на много места овошки, купи си за по 5-8 лв. ,сади в голяма кофа, касетка, леген, саксия Голяма, а ако имаш възможност - на село или вилата и в земята. Другата пролет го режеш до необходимата височина , чакаш още една година да се съвземе от драстичното скъсяване и след това пресаждаш по свое усмотрение .
Инак се продържай към съвета да си се сдобиеш с още няколко фикуса, някой цитрус, нар .
Тези които си нарязал, дори и да се хванат, няма да виреят в апартамент.
Успех и светъл празник !

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа