Влез |  Регистрация

[ 8 мнения ] 

Чет Апр 12, 2018 10:09 pm

Здравейте,
Миналата година юли месец ми подариха Фикус Жен-Шен. Много си го харесах и заобичах. Няколко дни по-късно го пресадих и цветето се развиваше добре. Преди седеше в хола срещу прозорец със светлина. Зимата не отопляваме това помещение, затова трябваше да преместя цветето. Очевидно започнаха постепенно да му окапват листата, като преди около 4 седмици го пресадих и преместих в спалнята (времето вече не е студено, а мястото е слънчево). Първоначално цветето изглеждаше добре, но през последните дни листата му започнаха отново да окапват. Стоят някак по-меки, ако се поразклати падат. Не съм сигурна къде е по-добре да се полива в чинийката или отгоре на саксията. Също така на колко време? Не мога да преценя дали го прешушавам или преполивам.
Самото му коренче ми изглежда някак сасухрено, сякаш е засушено, но имам чувството че след поливане листенцата му капят.
Качвам снимки Преди и Сега.
Има избиващи зелени връхчета, но много от старите листа падат. Началната снимка е от 1-2 месеца след закупуването. Другата е от днес.
Само днес окапаха 5-6 листенца ...
Моля за помощ, не искам да си загубя цветето, много ми е ценно!
Благодаря!

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Чет Апр 12, 2018 10:46 pm

Преди

Прикачени файлове:
IMG_20180412_233535.1 (1).jpg
IMG_20180412_233535.1 (1).jpg [ 16.62 KiB | Прегледано 255 пъти ]
IMG_20180412_230216.1.jpg
IMG_20180412_230216.1.jpg [ 20.35 KiB | Прегледано 255 пъти ]

Профил 

Пет Апр 13, 2018 5:33 pm

Привет! Аз имам такъв фикус, който гледах в стая с умерена светлина и температура 20-22 градуса. Тази зима листата му също започнаха да падат и реших да го занеса на работа. Сложих го на преваза на прозореца (източен) - отдолу парно, отвън слънце. Оставям го хубаво да изсъхне, преди да го полея обилно. Направо е полудяло да расте! Успех със спасителната операция!

Профил 

Пет Апр 13, 2018 5:50 pm

Здравейте,

Имам от няколко години подобен бонзаи (Фикус Микрокапа Женшен). От натрупаният опит мога са поделя каквото съм наблюдавал.

Листенцата му капят, когато: се преполива или остане много сухо, или се смени обстановката.
Затова трябва да се полива преди пръста да е изсъхнала много. Да се чака да позасъхне пръста преди следващото поливане.
Поливам моя бонзаи отгоре, като сипвам по малко вода, така че да попие, преди да слезе в чинийката. Като стигне накрая до чинийката спирам с поливането. Гледам да намокря цялата повърхност на пръстта.

И аз го премествам като стане студено в друга стая, защото не издържа на температури под 13-14 градуса. След преместването също започват да капят листа. Напролет като го преместя на закритата тераса също прокапват листата.
Затова при смяна на обстановката е хубаво да се полива с течна тор разредена във вода, за да се подсили. Трябва да се разреди както пише на етикета, за да не се "изгори" растенето.

Относно торенето в книгите пише, че трябва да се тори по-често пролетта и лятото и по-рядко есента и зимата.

Относно пресаждането съм останал с впечатление, че ако бонзая е вече оформен и в подходяща саксия не трябва да се пресажда... даже наскоро от цветарка чух, че не трябва да се сменя и пръстта.

Нека и други хора с повече опит да се изкажат, но мисля, че е нужно наторяване.
Дано успеете да го спасите.

Профил 

Нед Апр 15, 2018 1:54 am

Аватар

Аз така и не разбрах за какво цвете става въпрос. Тук е форум за Бонсай, дръвчета в саксия отглеждани по определени правила и естетически норми.

Фикус генсенг не е бонсай и като цяло е много трудно да бъде превърнат в такъв. Иначе е чудесен образец за тренировки по отглеждане на дръвче в саксия.

Относно пресаждането, обикновено се прави веднъж на няколко години или когато има належаща нужда. Не вярвам дърво да изкара здраво дълго без да му се сменя почвата. Пресаждането е рутинна практика в отглеждането на бонсай.

Профил 

Нед Апр 15, 2018 6:57 pm

Здравейте и от мен :)
Този род фикуси се отглеждат много лесно.Решаваш в коя стая ще го отглеждаш и не го местиш,защото е много чувствителен на смяната :D
Виж дали стеблото не е меко или е сбръчкано,ако е така значи е преполято.
Също така е важно почвата в която е пресадено да има добър дренаж,тоест водата да изтича бързо.Поливай го когато малко засуши,аз бъркам с пръста около два сантиметра ако е сухо тогава поливам.
Успех.

Профил 

Сря Апр 18, 2018 6:40 pm

Здравейте,
Много благодаря за съветите. Помогнаха ми и смятам, че засега цветето е добре - започна да изкарва нови зелени връхчета.
Съжалявам ако съм нарушила някакви правила на форума, но видях, че има теми и за други цветя освен Бонсай.
Отново благодаря на отзовалите се!
Приятна вечер!

Профил 

Сря Апр 18, 2018 9:31 pm

Аватар

Аз само пак да поясня, фикуса не е цвете а дърво, както и всички други видове, които се използват в Бонсай.

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа