Влез |  Регистрация

[ 4 мнения ] 

Пет Окт 13, 2017 10:03 am

Привет,
От около седмица ( началото на октомври) имам Фикус Ретуса. Купен е от ХоумМакс и на етикета пише че е с произход от Холандия. Имам намерение да се грижа за него и за момента имам няколко въпроса, на които не успях да открия конкретен отговор, въпреки че изчетох всички теми и дискусии във форума. Запознах се в общи линии със цялата информация от тук и това което ме интересува на този етап е ще преживее ли зимата в този си вид, в тази почва и тази саксия или се налага незабавно пресаждане. Останах с впечатлението, че почвата в която се продават тези фикуси не е подходяща за по нататъшно отглеждане. Мястото което съм му определил е в стаята у дома ( температурата е относително постоянна и е около 22-23 градуса) близо до прозореца, но не директно до стъклото на пряка слънчева светлина. Поливането прочетох че не трябва да е по график и аз следя за влажността на почвата в дълбочина ( около 0,5 см под повърхността). Та относно въпроса ми, ако се налага пресаждане колко дълбока и широка саксия трябва да избера и трябва ли да използвам структуриран субстрат ( смес от зеолит, керамзит и почва за цветя, която продават за пресаждане на цветя) или в този си вид ще изкара до пролетта, когато ще мога да го пресадя. Като цяло знам че тези растения не са бонсай в истинския смисъл на думата, но амбициите ми в по дългосрочен план са растението да остане сравнително малко като размер ( в момента е около 12 см), да надебелее още на ствол и да си създаде по хубава и пищна корона с хубави и богати разклонения. Ще съм благодарен на конкретен отговор от хора имащи опит в отглеждането на това растение и евентуални насоки ( нещо като календар в по близко бъдеще естествено :) ) за следващите стъпки, които е нужно да предприема.
Поздрави Иван.
Изображение
Изображение

Върнете се в началото Върнете се в началото
  Профил 

Вто Окт 17, 2017 7:52 am

Привет,
никой ли няма опит с подобно растение?

Профил 

Съб Окт 21, 2017 5:49 pm

Аватар

Имам един отгледан от резник. Какво да ти кажа,не е капризно и се гледа лесно. Пресаждане по всяко време става ,но не режи корени освен загнили ако има. Субстрат- зеолит,керамзит и други подобни.Зимата вътре,лятото на терасата. Сега вътре не преполивай. Саксия според твой избор,ако искаш да расте по голям. Общо взето това е :)

ей го моя рошко

Прикачени файлове:
22549711_1582488295144084_6399769048491295782_n.jpg
22549711_1582488295144084_6399769048491295782_n.jpg [ 151.19 KiB | Прегледано 70 пъти ]

Профил   

Чет Окт 26, 2017 1:32 pm

Супер изглежда. Благодаря много за отговора :D

Профил 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа